"Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Мәлік Ғабдуллин ауылының негізгі орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
  Коммунальное государственное учреждение  «Основная средняя школа села Малика Габдуллина  отдела образования по Зерендинскому району  управления образования Акмолинской области»

Біз әлеуметтік желідеміз

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

СЫНЫП САҒАТЫ: «БАЛАҒА БЕРІЛГЕН ЖҮРЕК»

СЫНЫП САҒАТЫНЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: «БАЛАҒА БЕРІЛГЕН ЖҮРЕК»

   

Сынып : 5-6 «А»

Мақсаты: «Мейірімділік», «Қайырымдылық», «Жақсылық» адамгершілік құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері:
• Мейірімділік, қайырымдылық, жақсылық туралы түсініктерін кеңейту;
• Қамқорлық, жақсылық жасауға жетелеу;
• Мейірімділікке тәрбиелеу

Құндылық: сүйіспеншілік

Қасиеттері: мейірімділік, жақсылық, шынайылық.
Әдістер:
 әңгіме, әңгімелесу, мәтінмен жұмыс, түсіндіру
Көрнекі құралдар: слайд, плакаттар, бояу, шар, жүрекшелер, мәтін, тауық ,балапандардың суреті.
Сабақтың барысы:
Шаттық шеңбері
:
- Балалар, бәріміз тұрып бір - бірімізбен күлімсіреп, бүгінгі күніміз көңілді басталып, жақсы аяқталу үшін өзімізге, келген қонақтарға жақсылық, көтеріңкі көңіл тілейік

Күндей күліп жүрейік,

Күннің нұрын төгейік

Мен саған,сен маған

Жақсылық біздер тілейік
- Балалар, бүгін біз сендермен «Жүрек жылуы» жайлы әңгіме қозғаймыз.

-Жүрек жылуы дегенді қалай түсінесіңдер?
-Алдымен мына бейнежазбаға назар аударайық

-Басқаларға жақсылық жасаған кездерің болды ма?

-«Мейірімділік,сүйіспеншілік,қайырымдылық, адалдық ақ жүректен шығады»-демекші,өзіңді ғана ойламай, күн шуағындай адамдарға мейірімді, қайырымды бол.Сенің шашқан шуағың адамдардың жанын жылытсын!

Жеке жұмыс:

-Жүрегіміздегі сүйіспеншіліктің гүл ашуына не кедергі жасайды?

/Қатігездік,өзімшілдік,ашу-ыза, көре алмаушылық,шыдамсыздық, мақтаншақтық,сараңдық/

-Өзімшілдік, көре алмаушылық дегенді қалай түсінесіңдер?

-Жүрегіміздегі сүйіспеншіліктің гүл ашуына не ықпал етеді?

/ Адалдық,қайырымдылық,мейірімділік,қамқорлық,жақсылық жасау,сүйіспеншілік/

-Қайырымдылық деген не?

Қайырымдылықты жанашырлық деп түсінуге болады.Яғни көмекке мұқтаж адамдарға көмек беру,жақсылық жасау. Рақымды, мейірімді адам-қайырымды адам.Қайырымды болуға талпыну керек.

 

2. «Жалғасын тап» ойыны . Мақал- мәтелдің жалғасын табады

  • Жақсылықтың ерте ... жоқ /кеші/
  • Жақсылық қылсаң, ... қыл /бүтін/
  • Жақсылық еккен ... орады /алғыс/
  • Жақсылық - жан ... /азығы/

 

Мұғалім: «Табиғаттағы барлық жылу – күннен, Өмірдегі барлық жылу — адамнан»-демекші өмірдегі барлық жақсылық, мейірімділік, қайырымдылық адамдарға байланысты екен. Жақсыдан үйрену, жаманнан жирену, жақсылық жасау, жақсылыққа бөлену бәрі өз қолыңда екенін ұмытпа!

«Бір сөз-бір теңеу» әдісі

-Махаббат сөзін қалай түсінесіңдер?

- Жақсы көру, сүйіспеншілік,мейірімділік

/ Отанға,анаға,отбасына, екі жастың бір-біріне / Берілген суреттерді топтау

Оқушы:Адамгершілік қасиет ең бірінші әр адамның отбасына деген махаббаттан басталады.Ата-ананы ренжітпеу, тілін алу, құрметтеу- әр баланың өмір бойғы парызы.

Оқушы: «Отан отбасынан басталады»- демекші Отанға деген сүйіспеншілік әр адамның міндеті болып табылады.
 

Қорытындылау

Мұғалім: Адамдар бір-біріне жылы сезімін білдіріп, тек жақсылық ойлау, игілік жасау арқылы мейірімділік таныта алады.

«Кім және не мейірімді?» ойыны арқылы мейірімділік кестесін құрайық
- Күлімдеген күн мейірімді!
- Кіршіксіз ақ қар мейірімді!
- Таза мөлдір су мейірімді!
- Бәрімізді көтеріп тұрған жер мейірімді!
- Аяулы анам мейірімді!
- Қадірлі әкем мейірімді!
- Әлпештеген әжем мейірімді!
- Еркелеткен атам мейірімді!
- Жылы жүзді ұстазым мейірімді!
- Тату-тәтті достарым мейірімді

-Балалар қандай адамгершілік құндылықтармен таныстық?

/ Адалдық,қайырымдылық,мейірімділік,қамқорлық,жақсылық жасау,сүйіспеншілік/

Ойланайық, пікірлесейік
Ж- жылулық

А- адалдық

Қ-қамқорлық

С- сүйіспеншілік

Ы- ынта

Л- лебіз

Ы- ықылас

Қ- қайырымдылық

Оқушы:

Жақынды, досты аяла,

Қанатың сонда талмайды.

Барыңды жұрттан аяма,

Жақсылық жерде қалмайды.

Жайдары жүзбен жарқыра,

Қатыгез болсаң - сол қайғы.

Қайырымды бол халқыңа,

Жақсылық жерде қалмайды.
Бекіту сәті. Рефлексия

Сабақты қорытындылай келе «Мейірімділік-жүректен» дегім келеді.Жүрек жылуы сөнбесін!!!

Сабаққа белсене қатысқандарың үшін көп-көп рахмет!

Жүрегіміз мейірімділікке толы болсын! Жүректен шыққан жылы сөз жүректен-жүрекке жетсін!
Оқушылар шеңбер құрып, жүрекшелерін бір - біріне беріп өз жүректеріне рахмет айтады
• Менің қайырымды жүрегіме рахмет!
• Менің мейірімді жүрегіме рахмет!
• Менің жылы жүрегіме рахмет!
• Менің жүрегімнің адамдарды жақсы көргеніне рахмет!
• Менің жүрегімдегі жақсы көру сезіміне рахмет!
• Менің жүрегімнің қуана білетініне рахмет!
• Менің жүрегімнің жанашырлығына рахмет!
• Менің жан - жануарларды жақсы көретін жүрегіме рахмет!
• Менің жақсылықты сезіне алатыныма рахмет!
• Мен әрқашан қайырымды боламын!
• Мейірімділігім менің - асыл қасиетім!
• Менің жүрегім әрқашан мейірімге толы!

 

Педагог:Бегайдар Диана Батырбековна

 

 

Жаңартылған күні: 05.04.2021 15:31
Құрылған күні: 05.04.2021 15:31

Текст