"Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Мәлік Ғабдуллин ауылының негізгі орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
  Коммунальное государственное учреждение  «Основная средняя школа села Малика Габдуллина  отдела образования по Зерендинскому району  управления образования Акмолинской области»

Біз әлеуметтік желідеміз

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Әдістемелік жұмыс

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.2A: Квадрат теңдеулер

Теңдеулерді шешу

Мектеп: Мәлік Ғабдуллин негізгі мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты- жөні:  Зиядина Н.Е.

Сынып: 8

Сабақ 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу.
Биквадрат теңдеулер

Сабақтың түрі

Бекіту сабағы

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.7 квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу

 

Сабақтың мақсаты

Оқушылар биквадрат теңдеулердің анықтамасын біледі, биквадрат теңдеулерді шешеді.

Бағалау критерийлері

Дағды

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Биквадрат теңдеулерді ажырата алады

Биквадрат теңдеулерді шешу алгоритмін біледі

Қолдану

Биквадрат теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіреді

Биквадрат теңдеулерді шешеді

 

Тілдік мақсат

 

 

  • бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясына сүйене отырып, биквадрат теңдеулерді шешу барысын айта алады.

Пәндік лексика мен терминология:

квадрат теңдеу

биквадрат теңдеу

түбірлер жиыны

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Теңдеудің сол жағын квадрат екімүше ретінде қарастырайық …

Жаңа айнымалы енгіземіз

 

Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау

Пәнаралық байланыс

Қолданбалы математика, физика

АКТ қолдану дағдылары

Power Point, Activ Inspire

Бастапқы білім

Квадрат теңдеулерді шеше алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 

Ресурс

Сабақтың басы

1 минут

 

 

 

 

 

       3 минут

        

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

9 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру және ынталарын сабаққа аудару.

І Ауызша сұрақтар

1. Квадрат теңдеу дегеніміз не?

2. Дискриминантқа байланысты квадрат теңдеу түбірін табудың неше жағдайы болады? Формуласын жаз.

3. х2 +рх+q= 0 (а=1) түріндегі теңдеуді қалай атаймыз?

4. Виет теоремасы қалай оқылады?

5. Толымсыз квадрат теңдеулерді қалай шешеміз?

ІІ. Жұптық жұмыс

Алдымен оқушыларға төмендегі есептер кез келген карточканы суыру арқылы беріледі, олар коэффициенттерді анықтайды және жауаптары бойынша жұптастырылады.

  1. b-?     (-3)
  2. c-?     (-3)
  3. а-?  (-1)
  4. a-?          (-1)
  5. c-?  (4)
  6. c-?     (4)
  7. b-?              (0)
  8. b-?            (0)
  9. а-?      (2)
  10. с-?     (2)

Тапсырма:

  1. Дискриминанттың көмегімен квадрат теңдеуді шешу .
  2. Виет теоремасы бойынша квадрат теңдеуді шешу.
  3. Квадрат теңдеуді квадрат екі мүшені бөліп алу әдісімен шешу.

Жұптар өзара бағалау жүргізеді.(«Дайын жауап» арқылы)

 

ІІІ. Сабақты пысықтау

Сендер квадрат теңдеу және оны шешу тәсілдерін білесіндер. Енді квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу жолына тоқталайық.

Мысалы теңдеуін қарастырайық.

-Бұл теңдеулерді қалай шешеміз, қалай ойлайсыздар?

-Қандай қиындық туып тұр?

-Ия, бұл төртінші дәрежелі теңдеу, оның шешу жолын біз әзірше білмейміз.

-Ендеше анықтама

Анықтама: ах4 +bх2+с= 0, мұндағы (а≠0), түрінде берілген теңдеу биквадрат теңдеу деп аталады.

 

Биквадрат теңдеулерді шешу алгоритмі мынадай:

  1. Жаңа айнымалы енгіземіз:
  2. Сонда  аt2 +bt+с=0 түріне келеді.
  3. Шыққан квадрат теңдеуді шешіп, түбірлерін табамыз.
  4.  теңдігіне  - ның мәндерін қоямыз.
  5.  теңдеулерін шешеміз.
  6. Жауабын жазамыз.

 

Алгоритмді қолданып, теңдеуді шешуді оқушылардың өздеріне ұсыну.

Мысал 1:

Шешуі: 

 

 

 

 

Жауабы: 3, -3

 

Мысал 2:  есепті қалай шығарамыз? Қалай ойлайсыздар, оқушылар?

  1. Қосымша айнымалы енгіземіз:
  2. Келесідей теңдеу аламыз:
  3. Квадрат теңдеуді шешіп, түбірлерін табамыз.
  4. . тің мәнін табамыз.

Шешуі:   

           

 

 

 

 

Жауабы:  

 

Бұл есепте айнымалыны енгіздік, теңдеуді шешудің мұндай әдісі жаңа айнымалыны енгізу деп аталады.

Көзге жаттығу

ІV. Жұптық жұмыс

Оқушылар жұпта бір-біріне көмектесе отырып шығарады, жауаптарын салыстырады, талдайды.

1.                        (3; -3)

2.            (-4; -2; 2; 4)

3.                          (49)

4.                   (-7; 4)

 

Мұғалім оқушыларды бағалайды (тақтада бағалау парағына дұрыс жауапты белгілейді).

V. Жеке жұмыс

Оқушылар тапсырманы өздіктерінен орындайды, кейін дайын жауаппен өзін-өзі тексереді, дескриптор арқылы өзін-өзі бағалайды.

«Сыр сандық» ойыны (оқушылар сандықтан бір-бірден кеспе алады)

«Білімдіге – биіктн орын» (сандық мақал-мәтелдер)

Квадрат теңдеуді шешіп, шыққан мәніне байланысты мақал-мәтел айту.

1. Жеті рет өлшеп, ... (бір рет кес).

х2-8х+7=0, х1=1, х2=7

2. Бір тал кессең, … ()

х2-11х+10=0, х1=1, х2=10

3. Жігіт бір сырлы, … (сегіз қырлы)

х2-9х+8=0, х1=1, х2=8

4. Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, … (төртеу түгел болса, төбедегі жетеді)

х2-10х+24=0, х1=6, х2=4

5. Ұлға отыз үйден, … (қызға қырық үйден)

х2-70х+1200=0, х1=30, х2=40

Оқушылар бір-бірін бағалайды («Бас бармақ» әдісімен).

Дескриптор

Оқушы

  • айнымалыны дұрыс енгізеді;
  • жаңа айнымалымен квадрат теңдеуді шешеді;
  • бастапқы айнымалымен берілген квадрат теңдеуді шешеді;
  • теңдеудің түбірін дұрыс анықтайды.

1-нұсқа

Теңдеулерді шешіңіз:

  1. ;
  2. ;
  3. ;
  4.  

2-нұсқа. Теңдеулерді шешіңіз:

  1. ;
  2. ;
  3. ;
  4.  

1-3 слайдтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

А.Н.Шыныбеков Алгебра 8- сынып - А.: «Атамұра» 2012 ж.

 

 

 

5-10 слайдтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 слайд

 

 

 

 

Қосымша 2

 

 

 

Ершова А.П., Голобородько В.В. «Самостоятельные и контрольные работы» 8 кл. - М.: Илекса, 2013

 

 

 

 

 

 

 

  Қосымша 3

 

 

 

 

 

 

12 слайд

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасы  №347

 «Ыстық орындық» ойыны

Рефлексия үшін оқушылар кестені қолданады:

 

%

Себебі

Тақырыпты қаншалықты меңгердіңіз?

 

 

Өзіңіздің жұмысыңызды қаншалықты бағалайсыз?

 

 

 

А.Н.Шыныбеков Алгебра 8- сынып - А.: «Атамұра» 2012 ж.

 

13-14 слайдтар

Қосымша 4

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек

қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай

міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай

тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Саралау оқушылардың қабілеттеріне байланысты негізделген. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі. Ал тапсырманы шапшаң орындайтын оқушыларға қосымша тапсырма беріліп, үлгере алмай жатқан оқушыларға қосымша уақыт беру арқылы саралау жүреді.

Тақырыпты меңгеру барысында олардан нақты ойлар күтіледі. Оқушыларға материалды бекіту кезеңінде қолдау көрсетіледі.

Бүгінгі сабақтың мақсатына қол жеткізу үшін сабақты қорытындылауда  «Ыстық орындық» ойыны ойнатылды.

 

Қайталау кезінде өзара бағалау, бекіту кезінде өзін-өзі бағалау жүргізіледі.

 

Жұптық жұмыста – «Дайын жауап» арқылы (жұптар өзара)

 

Жеке жұмыста – «Бас бармақ» арқылы (оқушы өзін-өзі) бағалайды.

Сабақтың алдында сынып бөлмесі желдетіледі, ортасында көзге арналған жаттығулар жасалады.

 АКТ қолдану кезінде қауіпсіздік ережесін есте сақтау керек.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары

дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол

жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды

ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін

пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

             

 

 

 

Жаңартылған күні: 23.01.2020 16:23
Құрылған күні: 19.03.2020 17:53

Текст